Scientific Program

The scientific program consists of keynote addresses, twelve symposia, three poster sessions, two submitted paper sessions and a workshop. Changes in the program and other related items will be updated at this page.

TUESDAY

Keynote Addresses: Transgenic Life and Hybrid Populations

Frank H. Collins, Notre Dame University (USA)
Control of Vector Borne Alien-Hybrid Diseases by Genetic Manipulation
Ezra N'konda, Helix Institute (Gabon)
Commercial Possibilities of the Transgenic Xenohybrids

Symposium: Invasive Biology in the Outer Rim Worlds
Organizers: Leon P. Lounibos (Sansibar) and Alessandra della Torre (EU)

Richard C. Russell (St. Albans, Terranova)
Introduction and Establishment of Terrestrial Insectoids in Rigel Kentaurus
François Rodhain (France)
Biological Invasions: Epidemiological Risks resulting from Introduction of Vectors in New Areas, with Special Reference to Earth
Alessandra della Torre (EU)
Do we know enough for Appropriate Quarantine Control?
Steven A. Juliano (USA)
Ecology of Local Variation: Comparative Evolution in the American Arm
Dina M. Fonseca (St. Albans, Terranova)
Fingerprints of Alien Invasions: Population Genetics as a Management Tool

Symposium: Parasitic and Symbiotic Xenomorphs
Organizers: Genevieve Milon (France) and Carlo Constantini (EU)

Isabelle Wolowczuk (France)
Xenophages and other new treatments and their impact on Human physiology
Pierre Buffet (France)
Atmospheric Filter Symbiota
Didier Fontenille (France)
Terror has a new face: Containing the proliferation of memetic and parasitic bioweapons
Jean François Trape (Senegal)
What the Beanstalk brought: Cementation Disease in Africa
Jelena Ananova (Russia)
Host-Parasite interactions

Symposium: Exobiology and Terraforming
Organizers: Norbert Becker (EU), Jean Marc Hougard (France) and Jack E. Hazelrigg (USA)

L. K. B. Akpoboua (Burkina Faso)
Age of Ecological Imperialism
Frédéric Lardeux (Cheiron, Terranova)
Genetic Terraforming in Rigel Kentaurus
Paulo Vilarinhos (Stygis Ciudad, Mars)
Needs of agriculture: Collision course with Planetary Reservationism
Jack E. Hazelrigg (USA)
Planetary Engineering Techniques and their impact to Planetary Ecologies
Paul Schädler (New Amsterdam, Mars)
Mars - its once and future life
Marija Zgomba (Saint Lwanga Monastery)
Ecosynthesis - the Ecological Perspective

Workshop/Symposium: Future of Exoepidemics on Earth
Organizers: Jesus Albadawi (Ubanga Shari) and Kazuhiro Obuchi (Japan)

WEDNESDAY

Symposium: Comparative Sociobiology on Planetary Scale

Thomas W. Scott (USA)
Adapting human communities and ecological interaction
Brian H. Kay (Darwin station, Poseidonia)
Dictating New Behaviors: Withdrawal from terresterial discourse

Submitted papers Session 1
Organizer: Isabelle Larget-Thiery (France; Challenge to exoimmunology research)

Poster Session 1
Titles are not displayed

Symposium: Exoecology

Durland Fish (Nix Olympica, Mars)
The Gravity Factor, Implications to evolution
David J. Rogers (Xinombra Orbital, Rho Eridani II)
Gas-Giant Ecologies
Sara Randolph (Nix Olympica, Mars)
Planet as an Organism

Symposium: Physiology of Fluorocarbon and hydrofluorocarbon-based xenomorphs.
Organizers: Florence Fouque (French Guiana) and Charles Taylor (USA).

THURSDAY

Symposium: Recent Advances and Development of Nanoagents in Xenomicrobes
Organizers: Isabelle Larget-Thiery (France) and Mir S. Mulla (USA)

Submitted papers session 2
Organizer: Robert K. Washino (USA)

Poster Session 2
Titles are not displayed

Symposium: Solar and Extrasolar Virology
Organizers: Nike Hiroyuki (Dao Progenesis, Mars) and Lars-Henry Anderson (Clavius, Luna)

Silas Oswald Helium-2 (Silas Duncan Station)
Gravitational vector mode in extrasolar viral patterns
Beslim Vdekja (EU)
Viral life as an independent phenomena

Submitted papers Session 1
Organizer: Isabelle Larget-Thiery (France; Challenge to exoimmunology research)

Poster Session 1
Titles are not displayed

Symposium: Exoecology

Symposium: Human Response to Extra-Terrestrial Contact: Lessons From History
Organizers: Fumiyo Kagusha (Tycho, Luna) and John Mackenzie (Australia)

SATURDAY

Symposium: Hallucia Auroriensis and other abnormalities
Organizers: Catherine Bourgouin (France) and Edward I. Kronenberg (Ukraine)

Symposium: Cosmic Evolution of the Biogenic Compounds
Organizers: Leonard E. Munstermann (USA) and Ahmed Yamashita (Amaterasu, Terranova)

Poster Session 3
Titles are not displayed

Symposium: Morphology and Molecules: Systematics in the 23st Century
Organizers: Mitsuko Ikeda (Japan) and Willem Takken (4 Vesta Station)
 

Tentative program schedule
HOURS TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
8.00-8.30 Registration Symposium
Comparative Sociobiology on Planetary Scale
Symposium
Recent Advances and Development of Nanoagents and Xenomicrobes
E

X

C

U

R

S

I

O

N
Symposium
Morphology Molecules and Systematics
8.30-9.00
9.00-9.30 Opening ceremony
9.30-10.00 Keynote lectures Transgenic
Life
10.00-10.30 Coffee break Coffee break Coffee break
10.30-11.00 Submitted papers session Submitted papers session Symposium
Cosmic Evolution of Biogenic Compounds
11.00-11.30 Coffee break
11.30-12.00 Symposium
Invasive Biology in the Outer Rim
12.00-12.30
12.30-13.00 Poster session Poster session Poster session
13.00-13.30
13.30-14.00 Lunch Lunch Lunch Lunch
14.00-14.30
14.30-15.00 Symposium
Parasitic and Symbiotic Xenomorphs
Symposium
Exoecology
Symposium
Solar and Extrasolar Virology
Symposium
Hallucia Auroriensis and other abnormalities
15.00-15.30
15.30-16.00
16.00-16.30
16.30-17.00 Coffee break Coffee break Coffee break Closing ceremony
17.00-17.30 Symposium
Exobiology and Terraforming
Symposium
Physiology of fluorine-based Xenomorphs
Symposium
Human Response to Extra-Terrestrial Contact
Hosted EMCA Meeting
17.30-18.00
18.00-18.30 Free time
18.30-19.00
19.00-19.30 Workshop
Exoepidemics in Earth
TRILON
Business Meeting
Virtual Life
19.30-20.00 IEX
Meeting
20.00-20.30 20.30-Banquet